Aktualności

Coaching – szkolenia w wersji 2.0

Jeśli ktoś powiedziałby, że żyjemy dziś w erze coachingu, to musielibyśmy przyznać mu rację. Coraz częściej wybieramy coachów zamiast psychologów, chętnie słuchamy też, co mają oni do powiedzenia “z ambony”, zgadzając się z nimi albo nie, ale prawie nigdy nie pozostając wobec tego zjawiska obojętnymi. A jak to jest w środowisku pracy – czy coaching również tam zapuścił swe korzenie? O dziwo – jeszcze nie, ale spokojnie… wszystko przed dopiero przed nami.

Coaching można kochać lub nienawidzić, ale trzeba przyznać, że ta metoda “treningu” personalnego to bardzo ciekawy fenomen. I chociaż prawdą jest, że czasem słusznie można kwestionować jego zasadność w przypadku pracy z indywidualnymi osobami, to już w realiach rozwoju zawodowego, ta metoda wydaje się trafiona w dziesiątkę. Gdyby “zastane”, niedopasowane szkolenia zastąpić pracą podwładnego z trenerem, można by uzyskać naprawdę dobre wyniki w grze o wzrost kwalifikacji pracowników. Dlaczego więc ta metoda, paradoksalnie, dopiero na końcu zaczyna rozpowszechniać się tam, gdzie powinna być pierwsza? Można próbować wytłumaczyć to na różne sposoby. Na pierwszy plan z pewnością wysuną się kwestie finansowe, na drugi zaś brak zaufania do mało sprawdzonych rozwiązań.

Coaching zawodowy stanowi tymczasem doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szkoleń, szczególnie w kontekście rozwoju pracowników o kluczowej roli w firmie. Zamiast wydawać pieniądze na szkolenia, które mogą okazać się fiaskiem, lepiej bowiem przeznaczyć je na indywidualny kontakt trenera z podwładnym – nawet, jeśli pozornie miałoby kosztować to więcej. Ekspert z danej dziedziny sprawniej przeprowadzi bowiem pracownika poprzez kręte zaułki na ścieżce rozwoju, pracując na konkretnych przykładach z własnej codzienności tego drugiego. Oczywiście, oprócz tego, istnieje także metoda szkolenia zwana coachingiem zespołu, polegająca mniej więcej na tym samym, z tym, że pod okiem trenera rozwija się nie jedna, lecz kilka osób jednocześnie.

Czy taka metoda rozwoju pracowników ma szansę stać się popularna w Polsce? Wydaje się, że tak, choć to od pracodawców zależy, czy odważą się zaufać tego typu nowym rozwiązaniom. Jeśli jednak coaching pracowników stanie się bardziej powszechny, istnieje szansa, że nasz rynek szkoleniowy zmieni się wkrótce nie do poznania.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Marzena Zarembska
Load More In Aktualności

Check Also

Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować ...