Aktualności

Diagnostyczne centrum rozwoju, czyli Development Center w natarciu

Planowanie rozwoju pracowników to dla wielu przedsiębiorców twardy orzech do zgryzienia. Jakie szkolenia będą najodpowiedniejsze i dla kogo? Kto powinien awansować, a kto bardziej się postarać? Odpowiedź na te pytania jest tak trudna, że często nie sposób udzielić jej samemu. Na szczęście istnieje coś, co może w tym pomóc – Development Centre.

źródło: https://www.testhr.pl

Diagnoza w naturalnych warunkach

Development Centre, czyli inaczej “Centrum Rozwoju”, to metoda polegająca na diagnozie potrzeb rozwojowych pracownika. Jest ona bardzo podobna do Assessment Centre, z tym, że w tej drugiej chodzi o wyłonienie odpowiedniego kandydata do pracy. W obu przypadkach narzędzie służące do postawienia diagnozy jest jednak to samo – zadania symulujące rzeczywiste warunki pracy, które panują w danej firmie. W przypadku AC, celem jest znalezienie takiej osoby, która najlepiej “wpasuje się” w firmową rzeczywistość (np. umie pracować w zespole, jest odporna na stres), zaś w DC – określenie, jaką ścieżkę rozwoju powinien obrać badany pracownik. Uczestnicy obserwowani są przez tzw. asesorów, czyli obiektywnych ekspertów z firm doradczych, którzy po zakończonym badaniu formułują obszerną ocenę kompetencji pracownika.

Wskazówka na ścieżce rozwoju

Wyniki sesji Development Centre przekazywane są pracodawcy, który na ich podstawie może podjąć decyzję co do dalszego rozwoju podwładnego. Korzystanie z tej metody jest szczególnie opłacalne w przypadku pracowników odgrywających w firmie szczególną rolę, np. kierowników działów czy specjalistów wysokiego szczebla. Przełożony, planując rozwój tych osób, nie może pozwolić sobie na błąd, np. w postaci wysłania ich na szkolenie niedopasowane do ich kompetencji, obowiązków czy poziomu doświadczenia. Zorganizowanie badania Development Centre, mimo że pozornie jest bardziej kosztowne, w ostateczności szybko zwróci się w postaci zwiększenia efektywności pracy w firmie. Szczegółowe planowanie wartościowych szkoleń jest również ważne z innego powodu – pracownik, który widzi, że jego rozwój jest ważny dla pracodawcy, będzie bardziej lojalny, dzięki czemu nie “ucieknie” raczej do innego pracodawcy. W obecnych czasach niedoboru pracowników, ta wartość jest szczególnie istotna.

Share this Story
  • Aktualności

    Diagnostyczne centrum rozwoju, czyli Development Center w natarciu

    Planowanie rozwoju pracowników to dla wielu przedsiębiorców twardy orzech do zgryzienia. Jakie szkolenia będą najodpowiedniejsze i dla kogo? Kto powinien awansować, ...
Load More Related Articles
Load More By Marzena Zarembska
Load More In Aktualności

Check Also

Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować ...