Aktualności, Branża HR, Szkolenia zamknięte

Efektywne szkolenia w każdej firmie

szkolenia dla menadżerówSzkolenia potrzebne są w każdym przedsiębiorstwie – trudno się z tym nie zgodzić. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż pracownicy nie są z nich zadowoleni. Udział w szkoleniu nie wniósł do ich pracy widocznych zmian, nie wzrosła ich motywacja ani nie zmieniły się ich priorytety. Czyżby problem leżał w niedopasowaniu szkoleń do potrzeb firmy?

A może są one po postu źle zaplanowane? Wszyscy, którzy chcieliby lepiej zarządzać szkoleniami w swoich firmach, zaproszeni są na szkolenie “Zarządzanie szkoleniami w praktyce oraz efektywna identyfikacja potrzeb szkoleniowych”, organizowane przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER.

Kto i czego może się nauczyć?

Szkolenie dedykowane jest pracownikom działów szkoleń, HR, kadr, kierownikom wszystkich szczebli, trenerom wewnętrznym oraz tym, którzy mają wpływ na kształtowanie się polityki personalnej i rozwojowej w firmie. Uczestnicy nauczą się identyfikować potrzeby szkoleniowe pracowników, a także poddawać je sprawnej analizie. Dzięki praktycznemu treningowi, kursanci szybko nabędą umiejętności potrzebne do zarządzania szkoleniami w swoich firmach. Zdobędą również kompetencje, które pozwolą im na dokonanie szybkiej i trafnej oceny efektów poszkoleniowych.

Metody szkoleniowe

Zajęcia podczas szkolenia prowadzone będą za pomocą najskuteczniejszej możliwej metody – warsztatów. Praca w małych grupach wspierana będzie także dyskusjami, ćwiczeniami, “burzą mózgów” oraz mini-wykładami, podczas których omówione zostaną najważniejsze case studies. Uczestnicy będą mieli także możliwość indywidualnej konsultacji z trenerami. Samodzielne zdobywanie wiedzy i doświadczeń pozwoli im szybko stać się poważanymi specjalistami w dziedzinie zarządzania rozwojem pracowników.

Program

W programie szkolenia znajdują się tematy, takie jak:

  • Metody indentyfikacji potrzeb szkoleniowych
  • Zastosowanie metod identyfikacji potrzeb szkoleniowych w praktyce
  • Kiedy szkolenie jest efektywne?
  • Etapy projektu szkoleniowego
  • Techniki przekonywania przełożonych do realizacji projektu szkoleniowego
  • Kierowanie projektem szkoleniowym
  • Rozmowa coachingowa
  • Planowanie zasobów ludzkich a potrzeby szkoleniowe

Program szkoleniowy zostanie maksymalnie dostosowany do potrzeb uczestników (kilka dni przed rozpoczęciem, organizator skontaktuje się z uczestnikami w celu przeprowadzenia wywiadu co do ich doświadczeń i oczekiwań). Najbliższe szkolenie odbędzie się 1 czerwca 2015 roku w Warszawie i potrwa dwa dni. W celu zapisania się na kurs należy wypełnić formularz, znajdujący się pod adresem.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Jan Dębicki
Load More In Aktualności

Check Also

Szkolenie coachingowe usprawni pracę działu HR!

Coaching to forma szkolenia, dzięki której Twoi pracownicy ...