Aktualności, Branża HR

HR Biznes Partner ratunkiem dla human resources

Jak mogliśmy się dowiedzieć z opublikowanego w zeszłym roku raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2016”, poświęconego trendom światowej branży human resources, HR przeżywa obecnie poważny kryzys. Są to działy przesadnie skoncentrowane na funkcjach administracyjnych, mocno zbiurokratyzowane, nieinnowacyjne oraz oddalone od biznesu. Podobnie negatywne opinie krążą na temat pracowników tych działów, którzy pozbawieni są zdolności myślenia analitycznego oraz nie potrafią wykorzystywać rzetelnych danych. Co może być ratunkiem dla tej branży?

Odpowiedź na to pytanie udzielił Dave Ulrich już dwadzieścia lat temu. Ten wybitny specjalista w zakresie HR w swojej książce „Human Resource Champions” stworzył koncepcję HR Biznes Partnera, czyli takiej osoby w firmie, która potrafi pośredniczyć między pracownikami działu HR a zarządem firmy. I choć ideę Ulricha trudno nazwać nowością, w Polsce od niedawna zaczyna być implementowana na szerszą skalę.

Aby jednak w firmie faktycznie funkcjonował HR Biznes Partner potrzeba sporo pracy. Szczególnie nad zmianą kompetencji menadżerów personalnych, którzy muszą znacznie poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje na temat biznesu. Osoba pełniącą tę funkcję musi bowiem nie tylko dobrze poruszać się w tematyce rozwoju pracowników, który służyłby celom organizacji, ale także potrafić zdobyć zaufanie zarządu, który nie bałby się wprowadzać w życie proponowanych zmian. To także z HR Biznes Partnerem menadżerowie na najwyższych szczeblach hierarchii firmy tworzyliby plany rynkowe oraz długoterminowe, a także konsultowali istotne kwestie związane z wynikami finansowymi.

Wydaje się, iż polskie organizacje coraz śmielej zaczynają sięgać po model stworzony przez Ulricha. Jak wynika z badań ICAN Research przeprowadzonych w zeszłym roku, koncepcja HR Biznes Partneringu jest obecna w świadomości osób z branży human recources – widać to także w deklaracjach na temat zainteresowań obecnych przedstawicieli HRu, którzy zwracają uwagę na konieczność działania blisko biznesu i dla biznesu. Do pełnego zrozumienia i wykorzystania tej idei wciąż nam jeszcze daleko.

To w jakiej sytuacji są obecnie działy HR najlepiej podsumował sam Ulrich i współautor jego książki „Tworzenie wartości przez dział HR”, Wayne Brockbank – „specjaliści HR często zajmują się rozwojem innych, a zapominają o własnym”. Aby więc firma mogła prawdziwie korzystać z doświadczeń oraz wiedzy „haeroców” niezbędne są poważne zmiany w modelu jej organizacji. A te nie same nie nastąpią.

Share this Story
  • Aktualności Branża HR

    HR Biznes Partner ratunkiem dla human resources

    Jak mogliśmy się dowiedzieć z opublikowanego w zeszłym roku raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2016”, poświęconego trendom światowej branży human ...
Load More Related Articles
Load More By Ula Bogucka
Load More In Aktualności

Check Also

HR w spółkach giełdowych

VI Kongres HR Spółek Giełdowych SEG nadchodzi! To ...