Aktualności

W IT brakuje kompetencji. Szkolenia potrzebne od zaraz!

O tym, że w branży IT brakuje wykwalifikowanych kandydatów, wiedzą już chyba wszyscy. Dla niektórych nowością może być jednak fakt, że nawet wśród obecnych pracowników tego sektora panuje niewystarczająca wiedza na temat nowych technologii. Ujmując to inaczej, można powiedzieć, że nowoczesne rozwiązania są już tak zaawansowane, że ludzie po prostu nie nadążają z przyswajaniem informacji na ich temat. Co zrobić z tym fantem? Rozwiązaniem są oczywiście skrojone na miarę szkolenia dla pracowników IT.

Niezadowoleni menedżerowie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Global Knowledge, większość menedżerów IT jest niezadowolona z poziomu kompetencji swoich podwładnych – a ich liczba ciągle rośnie. W regionie EMEA, w roku 2016 było 49% menedżerów przyznających, że kompetencje ich pracowników są za niskie; teraz jest ich aż 66%. Tak gwałtowny wzrost związany jest prawdopodobnie z faktem, że najnowsze technologie IT rozwijają się szybciej niż sami pracownicy. Na szczęście, z pomocą firmom przychodzą specjalistyczne, profesjonalne szkolenia. Dziś prawie nie ma już firm IT zastanawiających się, czy potrzebują one szkoleń – dziś są firmy, które zastanawiają się, jakie szkolenie byłoby dla nich najbardziej odpowiednie.

Ludzie najlepszą inwestycją

Inwestowanie w szkolenia IT to z pewnością twardy orzech do zgryzienia dla pracodawców – takie przedsięwzięcie nie jest przecież ani tanie, ani możliwe do zrealizowania w krótkim czasie. Zanim przeszkoli się bowiem pracownika na tyle dobrze, by stał się on samodzielnym specjalistą w swojej dziedzinie, musi minąć bardzo dużo czasu – a mimo to trzeba płacić mu wynagrodzenie, nie wspominając już o kosztach samego rozwoju, czyli szkoleniach, czasu poświęconego mu przez przełożonych i starszych kolegów itd. Mimo wszystko, dobrze zaplanowana droga rozwoju, nawet jeśli kosztowna – prawie zawsze jest opłacalna. Pracownik, który nie czuje się w firmie “pozostawiony sam sobie”, będzie bowiem bardziej lojalny w przyszłości, można go więc określić jako trafioną inwestycję w ludzkie aktywa.

Jakie szkolenie będzie najlepsze?

Po czym jednak poznać, jakie szkolenie jest wartościowe, a jakie będzie stratą czasu i pieniędzy? W zależności od tego, w jakiej technologii pracują nasi podwładni i czego powinni się uczyć, należy zastanowić się, czy istnieją na tym polu jakieś certyfikaty do zdobycia. Jeśli tak, kolejnym krokiem będzie znalezienie firm szkoleniowych mających status oficjalnego partnera instytucji wydającej certyfikaty. To bardzo ważne, bo taka organizacja nie dość, że wydaje się godna zaufania, to z pewnością korzysta też z materiałów zatwierdzonych przez wspomnianą wyżej instytucję – można więc liczyć tutaj na wysoką jakość szkoleń. Warto zwrócić też uwagę na to, w jakiej formie prowadzone są szkolenia – czy są to kursy e-learningowe czy faktyczne warsztaty. Obecnie na rynek wchodzą nowoczesne formy rozwoju, takie jak social learning, microlearning czy mobile learning – większość respondentów, jako najlepsze wskazała jednak tradycyjne formy zdobywania wiedzy, czyli warsztaty praktyczne (48%) i szkolenia certyfikowane (32%).

Polski rynek IT ma ogromny potencjał. I choć nieustannie brakuje tutaj rąk do pracy, warto skupiać się nie tylko na kwestiach rekrutacji nowych osób, ale także na rozwoju dotychczasowych podwładnych. Pracownik, widząc, że jego ścieżka kariery jest ważna dla pracodawcy, z pewnością odpowie mu wzmożonym zaangażowaniem i lojalnością.

Share this Story
  • Aktualności

    W IT brakuje kompetencji. Szkolenia potrzebne od zaraz!

    O tym, że w branży IT brakuje wykwalifikowanych kandydatów, wiedzą już chyba wszyscy. Dla niektórych nowością może być jednak fakt, że ...
Load More Related Articles
Load More By Marzena Zarembska
Load More In Aktualności

Check Also

Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować ...