Aktualności

Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować w województwie śląskim we wrześniu 2017 roku. Od tamtej pory, skorzystało z niego ponad 2 tys. osób, a kwota łącznego dofinansowania wynosi 11 tys. zł. W czym leży fenomen nowego programu? Chodzi o to, że dzięki niemu pracownicy średnich, małych i mikro firm oraz osoby samozatrudnione mogą skorzystać ze szkoleń idealnie dopasowanych do swoich potrzeb.

Szeroka oferta usług rozwojowych

PSF to program dofinansowań z funduszy unijnych. Pozwala on na uzyskanie dopłaty w wysokości aż 50% do 80% na cele szkoleniowe (czyli tzw. usługi rozwojowe). Resztę musi pokryć sam przedsiębiorca. A co dokładnie może być taką usługą rozwojową? Zakres jest tutaj bardzo szeroki: szkolenia, studia podyplomowe, coaching, mentoring, doradztwo oraz e-learning. To, jaki ostatecznie będzie poziom wsparcia, czyli jaki procent środków unijnych może uzyskać przedsiębiorca, zależy od wielkości firmy oraz spełnienia pewnych warunków dodatkowych: np. chęć objęcia wsparciem pracowników w wieku 50+, osób o niskich kwalifikacjach czy z niepełnosprawnością lub branż, które pełnią kluczową rolę w danym regionie). Górny limit dofinansowania w ramach jednego projektu wynosi 100 000 tys. zł, zaś średnia kwota dofinansowania na jednego pracownika to maksymalnie 7500 zł.

Szkolenia (naprawdę!) uszyte na miarę

Jak przedsiębiorca może wybrać interesujące go szkolenie? Wystarczy skierować się do ogólnopolskiej Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Wszystkie usługi, które są w niej umieszczone, są oferowane przez zweryfikowane firmy oraz instytucje. Przedsiębiorca może mieć więc pewność, że korzysta z usług doświadczonych i kompetentnych podmiotów. Administratorem bazy jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). To jednak nie koniec udogodnień – BUR oferuje rewolucyjne jak dotąd rozwiązanie, polegające na “uszyciu na miarę” konkretnej usługi, jeśli taka nie funkcjonuje akurat w spisie. Jeżeli w bazie nie ma interesującego przedsiębiorcę szkolenia, wystarczy, że zamówi on ją za pośrednictwem modułu “Tablica ogłoszeń”. Firma szkoleniowa kontaktuje się z nim potem i omawia szczegóły. Dzięki temu powstają szkolenia idealnie dopasowane do bieżących potrzeb firmy. By dostać dofinansowanie, przedsiębiorca musi udać się do jednego z operatorów wybranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (czyli podmiotu, który realizuje projekty PSF). Ich lista znajduje się tutaj: https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/dofinansowanie_na_szkolenia_dla_firm_i_pracownikow.

Warto inwestować

O tym, jak ważne są szkolenia odpowiadające na zapotrzebowanie pracowników, przekonał się każdy przedsiębiorca, który boryka się z problemem rotacji. Statystycznie, możliwości rozwoju są bowiem dla pracowników tak samo ważne jak wynagrodzenie czy atmosfera w miejscu zatrudnienia. Jeśli pracodawca im ich nie zapewni – tracą oni zapał do pracy. Szacuje się, że koszt utraty jednego pracownika równy jest jego rocznej pensji. Inwestycja w szkolenia, zwłaszcza, gdy możliwe jest skorzystanie z dofinansowania, zawsze będzie więc wartościowa – bo na dłuższą metę, pozwoli przedsiębiorcy sporo zaoszczędzić.

Share this Story
  • Aktualności

    Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

    Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować w województwie śląskim we wrześniu 2017 roku. Od tamtej pory, skorzystało z niego ...
Load More Related Articles
Load More By Marzena Zarembska
Load More In Aktualności

Check Also

Programowanie, kompetencje cyfrowe i języki obce – top 2018 roku!

Jakie kompetencje pracowników będą najbardziej liczyły się w ...