Aktualności, Branża HR

Płace specjalistów ds. szkoleń

Konkurencyjność wynagrodzenia to dziś jeden z najważniejszych elementów strategii zatrzymywania pracownika. O tym bowiem, że wiele firm nie potrafi sobie poradzić sobie z wyzwaniem jakim jest nie tyle znalezienie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, ale także – już po zatrudnieniu – sprawić, aby na dłużej związali się z firmą i nie odchodzili do konkurencji oferującej lepsze zarobki, pisze się w mediach od jakiegoś czasu. Ile więc płacić na przykład pracownikom działu Human Resources?

Odpowiedź na to znaleźć można w nowym raporcie płacowym Advisory Group Test Human Resources „Jesień 2016”, który sprawdza stawki jakie otrzymują pracownicy zajmujący się w firmie szkoleniami oraz rozwojem kadry. Jak wynika z analiz sporządzonych na potrzeby raportu, specjalista planujący i koordynujący szkolenia, wchodzący w kontakt z firmami zewnętrznymi oraz kierujący rozwojem zespołu pracowników, średnio w Polsce zarabia ok 5890 zł brutto miesięcznie. Mediana wyliczonych przez ekspertów zarobków wynosi zaś 5512 zł.

Jedna na cztery osoby zajmujące to coraz bardziej istotne stanowisko w dziale HR zwykle otrzymuje na koniec miesiąca wypłatę nie mniejszą niż 6696 zł brutto, drugie 25 proc. pracowników zaś otrzymuje ponad dwa tysiące mniej – 4286 zł brutto.

Ci, którzy chcieliby jeszcze lepiej zarobić i jeszcze więcej stawiać przed sobą wyzwań, powinni aspirować na stanowisko wyższe – kierownika ds. szkoleń i rozwoju. Osoba ta zajmuje się organizowaniem i zarządzaniem szkoleń w danej organizacji, a o wadze tego zajęcia może świadczyć odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Średnia zarobków miesięcznych wynosi bowiem 11 177 zł brutto, mediana wynagrodzeń zaś 10 500 zł brutto. Pensja tych najlepiej zarabiających kierowników zaczyna się na 14 440 zł brytto. Najmniej zarabiający otrzymują z kolei nie więcej niż 9184 zł brutto.

Raport płacowy AG Test HR „Jesień 2016” został stworzony na bazie informacji pozyskiwanych bezpośrednio od działów personalnych z 533 przedsiębiorstw.

Share this Story
  • Aktualności Branża HR

    Płace specjalistów ds. szkoleń

    Konkurencyjność wynagrodzenia to dziś jeden z najważniejszych elementów strategii zatrzymywania pracownika. O tym bowiem, że wiele firm nie potrafi sobie poradzić ...
Load More Related Articles
Load More By Ula Bogucka
Load More In Aktualności

Check Also

HR w spółkach giełdowych

VI Kongres HR Spółek Giełdowych SEG nadchodzi! To ...