Aktualności

Programowanie, kompetencje cyfrowe i języki obce – top 2018 roku!

Jakie kompetencje pracowników będą najbardziej liczyły się w czekającym nas roku? Według ekspertów, z pewnością będą to umiejętności związane z poruszaniem się w cyfrowej rzeczywistości oraz programowaniem. Ogromne znaczenie będzie miała także znajomość języków obcych – nie tylko angielskiego, lecz także tak niszowych języków, jak arabski, węgierski czy szwedzki. Pracownicy mogący pochwalić się tymi kwalifikacjami, w pierwszej kolejności będą mogli liczyć na awans, podwyżkę lub atrakcyjną ofertę pracy.

Programowanie już nie tylko w IT

Umiejętności związane z programowaniem i sprawnym poruszaniem się w świecie cyfrowych urządzeń, są dziś na szczycie rankingu, jeśli chodzi o większość branż. W tej chwili nawet marketingowcy czy pracownicy działów HR muszą bowiem posługiwać się specjalnym oprogramowaniem, automatyzującym wiele codziennych czynności. Coraz więcej pracowników musi także umieć samodzielnie napisać prosty kod – a to dlatego, że pracodawcy bardzo cenią sobie takich podwładnych, którzy są „samowystarczalni”. Nie da się ukryć, że przez następne lata, zapotrzebowanie na umiejętności związane z programowaniem i szeroko pojętym poruszaniem się w obszarze programów komputerowych i aplikacji, z pewnością bardzo wzrośnie – już teraz, taka sytuacja w wielu firmach jest bowiem na porządku dziennym. Z tzw. kompetencjami cyfrowymi, najmniejszy problem będzie miało pokolenie Millenialsów, które na co dzień korzysta z nowinek technicznych. Pracownikom „starszej daty” z pewnością trudniej jest się przystosować – okazuje się jednak, że warto poświęcić czas na opanowanie obsługi programów, gdyż automatyzują one wiele codziennych czynności, znacznie skracając tym samym czas pracy.

Angielski i spółka

Kolejną twardą umiejętnością, która w 2018 roku będzie piastować miejsce na szczycie rankingu, jest znajomość języków obcych. Do najbardziej potrzebnych języków nadal należy oczywiście angielski, ale paradoksalnie, najwięcej mogą zarobić osoby znające szwedzki, arabski, norweski, węgierski itp. – czyli języki na tyle niszowe, że często bardzo trudno jest znaleźć posługującego się nimi kandydata. Przy okazji, jako ciekawostkę można podać fakt, że według wyników badań Instytutu Badawczego Ranstadt, znajomość angielskiego w stopniu dobrym lub biegłym deklaruje tylko 17% Polaków. To bardzo mało, zważywszy na to, że żyjemy obecnie w świecie zdominowanym przez zachodnią kulturę – co widać właśnie szczególnie w środowisku zawodowym.

Rozwój w przyspieszonym tempie

Pracownicy, którzy mogą pochwalić się powyższymi kwalifikacjami, z pewnością będą „pierwsi w kolejce” do przyszłorocznego awansu. Co jednak z tymi, którzy do tej pory nie nabyli wymienionych umiejętności? Na szczęście nie wszystko stracone – firmy szkoleniowe oferują dziś intensywne, przyspieszone kursy, na których można nabyć potrzebną wiedzę w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Naturalnie, nowe zdolności trzeba będzie potem szlifować w codziennej pracy – ale praktyka jest przecież najlepszą nauczycielką.

Share this Story
  • Aktualności

    Programowanie, kompetencje cyfrowe i języki obce – top 2018 roku!

    Jakie kompetencje pracowników będą najbardziej liczyły się w czekającym nas roku? Według ekspertów, z pewnością będą to umiejętności związane z poruszaniem ...
Load More Related Articles
Load More By Marzena Zarembska
Load More In Aktualności

Check Also

Nawet 80% dofinansowania na rozwój dla firm ze Śląska!

Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych zaczął funkcjonować ...