Aktualności, Projekty unijne, Szkolenia dla wszystkich

Rozwój pracowników. Dlaczego warto inwestować w szkolenia?

szkoleniowiecCzy warto inwestować w rozwój pracowników? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Dzięki możliwościom poszerzania zawodowych horyzontów, podwładni stają się bardziej lojalni oraz zaangażowani w pracę.

Większe zaangażowanie, większa skuteczność

Wielu pracodawców obawia się o nadmiernie wysokie koszty szkoleń. Jeśli kursy będą jednak odpowiednio dopasowane, wydatki powinny zwrócić się w dwójnasób. Im bardziej zaangażowany jest bowiem pracownik, tym skuteczniej wykonuje swoje obowiązki, a firma tylko na tym korzysta. Przedsiębiorca powinien starać się o dobór takich szkoleń, które zaspokoją jednocześnie potrzeby pracowników i firmy. Mogą to być kursy języka obcego (przydatnego zwłaszcza w kontaktach z zagranicznymi klientami) czy obsługi nowych maszyn lub technologii. Tego rodzaju szkolenia dofinansowywane są najczęściej z funduszy Unii Europejskiej. Warunkiem do otrzymania wsparcia jest bezpośredni wpływ kursu na rozwój działalności i produkcji w firmie oraz rozwój pracowników.

Pomoc w planowaniu szkoleń

Dla ułatwienia planowania szkoleń wśród przedsiębiorców stworzono specjalny Rejestr Usług Rozwojowych (RUR). Ma on pomagać w udzielaniu wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników, którzy chcą się rozwijać. Dzięki systemowi, będą oni oni mieli możliwość wyboru dowolnej instytucji szkoleniowej oraz tematu kursu. Po zakończeniu szkolenia będzie można je ocenić, co w założeniu ma podnieść jakość oferowanych usług. W Rejestrze Usług Rozwojowych znajdą się zarówno szkolenia płatne, jak i finansowane przez Unię Europejską.

Dofinansowanie bez podatku

Możliwość otrzymania dofinansowania na rozwój pracowników powinna być dla pracodawców motywacją, by wdrożyć do swojej firmy plan szkoleniowy. Przedsiębiorcy mogą dziś starać się także o bon albo promesę refundacji na “usługę rozwojową”, zapisaną w rejestrze RUR. Warto zainteresować się także programami regionalnymi, gdzie można starać się o dofinansowanie na konkretne szkolenie. Od dofinansowania na szkolenie pracowników pracodawca nie musi płacić podatku, ponieważ nie jest ono traktowane jako jego przychód (nie można jednak wliczyć go w koszty).

Programy rozwojowe często są organizowane także dla osób bezrobotnych. Zazwyczaj zajmują się tym różnego rodzaju instytucje, takie jak Powiatowe Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy czy organizacje pozarządowe.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Aktualności

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...