Aktualności, Branża HR

Rozwój w Polsce na wysokim poziomie

W żadnym kraju Europy Zachodniej pracownicy nie mają takich szans na rozwój zawodowy jak w Polsce – wynika z konferencji „Wybierz Polskę – od rozwoju indywidualnego do rozwoju kraju”. Głównie dlatego, że polscy pracownicy mają potencjał i chcą się uczyć.

Konferencja „Wybierz Polskę – od rozwoju indywidualnego do rozwoju kraju” odbyła się w budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych jeszcze pod koniec zeszłego roku. Polska należy do krajów z najwyższym odsetkiem osób kontynuujących naukę po ukończeniu szkół średnich. Odsetek młodych osób, które zaczynają studia wynosi 80 proc., gdy średnia dla krajów wspólnoty OECD to 60 proc. Daje to duży potencjał rozwojowy do dalszego kształcenia i wyrobienia nawyku uczenia się przez całe życie.

Młoda kadra

Wśród wniosków z dyskusji znalazł się między innymi ten dotyczący awansowania na stanowiska kadry zarządzającej. W Polsce pracownicy mają większe szanse otrzymać wyższą posadę i odpowiedzialne stanowiska niż na Zachodzie. Menedżerowie nad Wisłą są o wiele młodsi niż w Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych. Przeciętnie przedstawiciele stanowisk kadry średniego i wyższego szczebla to pracownicy w wieku od 36 do 45 lat. W branżach, w których szeregowi pracownicy to w większości osoby młode (IT, PR), młodsza jest także kadra menedżerska. Średnia wieku dla jednej trzeciej kierowników wynosi do 35 lat.

Dobre wzorce

Na wysokie szanse rozwoju pracowników ma wpływ przyswajanie dobrych wzorców zarządzania personelem, które pochodzą z krajów Zachodnich. Dużym powodzeniem w Polsce cieszy się mentoring i coaching. Coraz więcej firm wysyła swoich pracowników na szkolenia i kursy doszkalające. Wiąże się to także z unijnymi dotacjami, szkoleniami z dofinansowaniem i funduszami rządowymi. Niemniej jednak to także pracownicy i pracodawcy kreują politykę pro-rozwojową.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Jan Dębicki
Load More In Aktualności

Check Also

Szkolenie coachingowe usprawni pracę działu HR!

Coaching to forma szkolenia, dzięki której Twoi pracownicy ...