Aktualności, Szkolenia dla wszystkich

W nowym roku łatwiej pozyskasz dotacje na szkolenia

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to instytucja, która wspiera przedsiębiorców w finansowaniu szkoleń dla pracowników. W 2016 roku budżet KFS nie zmniejszy się w stosunku do tegorocznego, ale za to więcej firm skorzysta z dotacji.

Na przedsiębiorców w przyszłym roku czeka aż 200 mln zł dotacji w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pieniądze mają zachęcić firmy, by inwestowały w rozwój pracowników i organizowały szkolenia, kursy zawodowe itp. Najczęściej rządowe dofinansowania płyną na szkolenia, na które wysyłane są osoby bezrobotne i szukające pracy. Olbrzymie środki z KFS to jedyna taka dotacja, która jest przewidziana dla już zatrudnionych osób. Pracodawcy mogą więc otrzymać spory zastrzyk gotówki, by zwiększać kompetencje pracowników.

Od nowego roku zmienią się także przepisy przyznawania środków z KFS. Formalności mają zostać uproszczone, choć urzędnicy będą musieli czuwać, by publiczne pieniądze były poprawnie wydawane. Przede wszystkim zniesiona zostanie bariera wiekowa, która ograniczała pole manewru pracodawcom. Do tej pory na dofinansowane szkolenia mogli być oddelegowani jedynie pracownicy w wieku 45+. Prawdopodobnie w 2016 roku kryterium wieku zostanie zniesione, choć decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Przedsiębiorcy oraz sami młodzi ludzie zauważają, że nie są on i dobrze przygotowani po skończeniu nauki i muszą odbywać dodatkowe kursy doszkalające. Środki z KFS pomogłyby wielu pracodawcom zatrudniać młodsze osoby i rozwijać ich kompetencje.

Z dofinansowania mogą skorzystać mikrofirmy, których zwykle nie stać na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Takie przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać nawet 100 proc. wartości szkolenia, ale maksymalnie 11 tys. zł. Sfinansować można zarówno szkolenia i kursy zawodowe, jak i warsztaty, studia podyplomowe i inne rodzaje zajęć.

Warto zadbać o rozwój pracowników, tym bardziej, że można liczyć na zwrot kosztów.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Jan Dębicki
Load More In Aktualności

Check Also

Szkolenie coachingowe usprawni pracę działu HR!

Coaching to forma szkolenia, dzięki której Twoi pracownicy ...