Branża HR, Porady ogólne

Coaching przejmuje pałeczkę w rozwoju osobistym

coaching

Coaching sposobem na rozwój pracowników

Rozwój pracowników to jeden z wyraźnych trendów w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Z tego powodu wzrasta rola trenerów osobistych i doradców. Coachingu można uczyć się również na uniwersytetach.

Usługi coachingowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Eksperci wskazują, że nastała pewnego rodzaju moda na rozwój pracowników. Jest związane z większą świadomością pracodawców i bardziej strategicznej roli działów HR. Przedsiębiorcy inwestują w rozwój personelu z wielu powodów. Przede wszystkim zwiększają tym samym wydajność, przywiązanie do miejsca pracy i satysfakcję pracowników. Bardzo często to właśnie zatrudnione osoby wymagają od swoich przełożonych zagwarantowania możliwości rozwoju. Jeśli więc pracodawca zorganizuje szkolenie czy kurs, będzie mógł liczyć na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych pracowników. Rozwój pracownika to również działania employer brandingowe.

Korzystają na tym coachowie, doradcy biznesowi i trenerzy osobiści. Wraz z zapotrzebowaniem rynku na te usługi powstają szkolenia i kursy dotyczące samego coachingu. Niektóre uczelnie już teraz kształcą trenerów biznesu. Takie kierunki są w ofercie Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Niedawno nowy kierunek pod nazwą coaching filozoficzny utworzono na Uniwersytecie w Opolu. Czego będą mogli nauczyć się studenci? Między innymi prowadzenia sesji coachingowych, organizowania i prowadzenia warsztatów integracyjnych. Absolwent tego kierunku będzie wiedział, jak pokierować osobistą karierą. Zdaniem władz uczelni takie umiejętności otwierają drogę do kariery na takich stanowiskach jak coach, doradca filozoficzny, mediator, opiekun społeczny, trener rozwoju osobistego, edukator, doradca biznesowy, trener biznesu. Zdobyte umiejętności przydadzą się również na stanowiskach związanych z pracą z zespołem.

Doświadczeni coachowie przestrzegają jednak przed mylącymi wyobrażeniami na temat coachingu personalnego. Zdarza się, że pracodawcy oczekują od coachingu HR, że znajdzie złoty środek, który pomoże im rozwiązać wszelkie firmowe problemy. Pracownik, który zostanie wysłany na sesję coachingową, a nawet osobistą wizytę z trenerem nie będzie natychmiast pracował bardziej wydajnie. Wiele zależy od samego uczestnika, który powinien włożyć wiele pracy we własny rozwój. Coach jest w stanie wskazać, co należy zrobić i zaproponować ścieżkę takiego rozwoju. Reszta należy już do pracownika.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Branża HR

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...