Aktualności, Branża HR, Porady ogólne

Jak poznać dobrego lidera?

lider managerWilliam „Bill” Campbell był odnoszącym sukcesy amerykańskim biznesmenem, który uczył innych, jak powinno się zarządzać firmą. Był mentorem wielu gigantów Doliny Krzemowej, takich jak Steve Jobs, Jeff Bezos czy Eric Schmitd. Oto sześć zasad, którymi powinien kierować się każdy lider.

1. Dbaj o ludzi

Swoim podwładnych traktować należy tak, żeby czuli się ważnymi elementami przedsiębiorstwa, a ich praca ma znaczenie. Nie zapominaj o nich nawet podejmując decyzję o zwolnieniach. Nie tylko wyjaśniaj je pracownikom, ale daj im do zrozumienia, że były one koniecznością i nie były w nich personalnie skierowane.

2. Oceniaj ludzi nie tylko pod względem tego co robią, ale kim są

Wielu managerów ocenia jedynie efekty pracy wykonywanej przez swoich podwładnych. Tymczasem równie ważna jest ocena „miękkich” kompetencji, takich jak umiejętność pracy w zespole, zdolności pomagania innym pracownikom czy poziom innowacyjności.

3. Promuj innowacje

Szefowie często pętają kreatywność swoich ludzi wypełniając im każdą wolną minutę czasu zadaniami do wykonania. Tymczasem wymaga ona pielęgnacji. Warto zastanowić się, czy nie wygospodarować swoim pracownikom czasu na ich własne projekty.

4. Bądź wiarygodny

Otwartość, bliskość, pełne zaufanie – bez tego nie da się prowadzić odnoszącej sukcesy firmy. Buduj takie relacje w firmie, żeby pracownicy wiedzieli, że mogą na Tobie polegać. Równocześnie daj im odczuć, że w pełni ufasz ich umiejętnościom.

5. Bądź skromny

Trzymaj się z dala od centrum uwagi. Zawsze pamiętaj o wkładzie swoich pracowników w wykonane zadania i nigdy nie przypisuj sobie cudzych zasług. Nawet gdy w sporze Twój pracownik nie ma racji, nie narzucaj swojego zdania, przekonaj go!

6. Bądź sobą!

Nigdy nie pozuj na kogoś, kim nie jesteś. Pracownicy szybko to wyczują. Zniszczy to Twoją wiarygodność i stanie się przedmiotem złośliwych żartów za Twoimi plecami. Mimowolnie odizolujesz się wówczas od swoich podwładnych, co utrudnia wspólną pracę.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Aktualności

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...