Aktualności, Branża HR, Staże i praktyki

Lawinowo rośnie liczba staży i praktyk!

staże i praktykiSpadające bezrobocie sprawia, że pracodawcy coraz częściej sięgać muszą po osoby bez doświadczenia zawodowego. Według danych portalu pracuj.pl, liczba ofert staży i praktyk kierowanych do studentów i osób tuż po studiach w I kwartale bieżącego roku wzrosła o jedną czwartą w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Spośród kilku tysięcy ofert najwięcej było staży i praktyk adresowanych do specjalistów z zakresu IT, analizy danych (big data) oraz analiz biznesowych. Aż 435 ogłoszeń pochodziło z firm działających właśnie w tych branżach. Również one oferowały studentom i absolwentom najwyższe zarobki. Wśród specjalizacji IT obszarem z najwyższym wynagrodzeniem jest rozwój oprogramowania. Tutaj „żółtodzioby” już „na starcie” mogą liczyć na zarobki zaczynające się od 3 tys. zł netto. W innych dziedzinach IT pensje są nie mniej atrakcyjne. Internet, e-commerce, tzw. nowe media czy IT-administracja dają młodym ludziom szansę na przeciętne zarobki na poziomie ok. 2,5 tys. zł netto.

Studentów ostatnich lat i świeżo upieczonych absolwentów uczelni szczególnie chętnie poszukują także pracodawcy z branży finansowej i ubezpieczeniowej. W I kwartale bieżącego roku liczba ofert pracy dla specjalistów w tym zakresie wzrosła o 15%. Na wysokie zarobki mogą liczyć też początkujący pracownicy parający się doradztwem. Ich pensje to średnio ok. 2,85 tys. zł netto.

Zróżnicowanie zarobków dla „żółtodziobów” obejmuje nie tylko branże, ale również różne województwa. Na najwyższe zarobki mogą oni liczyć w województwie mazowieckim (średnio ok. 2,5 tys. zł miesięcznie), a szczególnie w Warszawie, w województwie dolnośląskim i małopolskim (w obu tych województwach studenci mogą liczyć na ok. 2,2 tys. zł miesięcznie). To właśnie w tych regionach kraju działa najwięcej firm zatrudniających ponad 250 pracowników, które oferują stażystom i praktykantom najwyższe zarobki.

Badanie pracuj.pl wykazało, że już ponad 80% studentów odbywa w trakcie studiów staż lub praktykę. Około 20% z nich, oprócz zdobycia doświadczenia, może liczyć na wynagrodzenie.

Share this Story
  • staże i praktyki
    Aktualności Branża HR Staże i praktyki

    Lawinowo rośnie liczba staży i praktyk!

    Spadające bezrobocie sprawia, że pracodawcy coraz częściej sięgać muszą po osoby bez doświadczenia zawodowego. Według danych portalu pracuj.pl, liczba ofert staży ...
Load More Related Articles
Load More By Jan Dębicki
Load More In Aktualności

Check Also

Szkolenie coachingowe usprawni pracę działu HR!

Coaching to forma szkolenia, dzięki której Twoi pracownicy ...