Branża HR, Porady ogólne, Szkolenia biznesowe

Coach, trener, czy motywator? Komu poświęcić rozwój pracowników?

coachingNie wszyscy są zwolennikami pomocy psychologicznej, a zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie biznesowe. Niemniej jednak często w szeregach firmy może dochodzić do konfliktu, pracownicy mogą nie angażować się w pracy. Wtedy do akcji wkraczają ci specjaliści.

Powszechnie sądzi się, ze zawód coacha, trenera rozwoju osobistego czy mówcy motywacyjnego polega na tym samym. Rzeczywiście są to pokrewne stanowiska, ale różnią się zakresami działalności.

Coach po angielsku znaczy dokładnie to samo, co nasz trener sportowy. Jednak w biznesie coaching nie polega na trenowaniu całej drużyny, ale pojedynczych osób. Bynajmniej nie chodzi tu również o kondycję fizyczną, ale psychiczną. Coach to osobisty trener, który ma za zadanie wspierać nasz rozwój. Jego praca przypomina nieco pracę psychoterapeuty, lecz różni się zakresem obowiązków i celami. Zadaniem coacha jest motywowanie danej osoby i wspieranie go w osiąganiu celów zawodowych. Taki specjalista nie rozwiąże naszych problemów, ale pomoże osiągnąć sukces w pracy pomimo niedoskonałości. Do zadań coacha należy wsparcie kariery klienta, pomoc w określaniu potrzeb rozwojowych, szkoleń, aż do wyboru pracodawcy.

Trener biznesu lub trener rozwoju osobistego to osoba, która również ma za zadanie wspierać w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale w szerszym zakresie. Tu bardziej nada się porównanie do świata sportu, ponieważ trener biznesu zajmuje się większą grupą pracowników, a nie jednostkami. Trener może być wzywany w różnych sytuacjach. Gdy pracodawca tworzy nowy zespół pracowników często potrzeba kogoś, kto zintegrowałby członków grupy i określił plan wspólnego działania. W już działających zespołach mogą pojawić się konflikty destabilizujące prace. Trener biznesu pozwoli na obiektywne rozwiązanie wszelkich sporów. W końcu trener biznesu skutecznie wykorzysta potencjał i dynamikę grupy pracowników, by osiągnąć założone cele.

Mówca motywacyjny lub motywator to ktoś specjalizujący się w zwiększaniu zaangażowania pracowników lub innej grupy osób. Różnica pomiędzy pozostałymi profesjami jest taka, że komunikacja odbywa się tylko w jedną stronę. Osoba zatrudniona jako motywator wygłasza mobilizującą mowę najczęściej do większej grupy ludzi i nie wchodzi w dialog. Mówcy motywacyjni najczęściej organizują duże spotkania, na które mogą być zapraszani ludzie biznesu, pracownicy, ale także osoby, które chcą zmienić coś w swoim życiu.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Krzysztof Zasada
Load More In Branża HR

Check Also

Czysta gra w HR: Konferencja tylko dla praktyków

Konferencja Fair HR będzie poświęcona dobrym praktykom współpracy ...