Porady ogólne

Jak dobrze przygotować szkolenie?

Osoby przygotowujące szkolenia dla pracowników, szczególnie jeśli nie mają większego doświadczenia w temacie, często popełniają proste błędy, które zupełnie rujnują cały wysiłek. Na co należy więc zwrócić uwagę? Na jakie pytania odpowiedzieć sobie przed rozpoczęciem przygotowań, tak by szkolenie okazało się sukcesem?

Szkolenie pracownikówPo pierwsze ciągle pamiętać trzeba o celu, jaki przyświeca danemu szkoleniu. Zacząć należy oczywiście od tego, że cel ten należy sobie wyznaczyć. Zależnie od tego, czy szkolenie będzie miało na celu przekazanie zupełnie nowej wiedzy teoretycznej lub praktycznej, czy też chodzi jedynie o udoskonalenie umiejętności już posiadanych, kurs będzie wyglądał zupełnie inaczej. Cel szkolenia sformułowany musi być bardzo jasno i konkretnie. Rozmyte cele tylko przeszkodzą we właściwym przygotowaniu zajęć.

W drugiej kolejności – zresztą jak w przypadku każdego aktu komunikacji – należy się zastanowić, do kogo kierowane jest szkolenie, a więc jaka jest grupa docelowa. Ważne jest tu uwzględnienie nie tylko już posiadanych przez uczestników szkolenia umiejętności i wiedza, ale również grupa zawodowa do jakiej należą, a nawet ich wiek i płeć.

Kiedy uzyskasz już odpowiedzi na dwa powyższe pytania, zastanowić musisz się nad planem szkolenia. Dzięki szczegółowemu planowi będziesz mógł/mogła przekazać wiedzę w bardziej systematyczny i uporządkowany sposób. Plan najlepiej jest układać w punktach. Następnie dokładnie zastanowić się w jaki sposób poszczególne elementy będziesz rozwijać.

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad formą szkolenia. To w jaki sposób przekażesz wiedzę, ma ogromne znaczenie. Wszystkie narzędzia, których zamierzasz użyć muszą być dopasowane do materiału. Staraj się korzystać z szerokiej gamy możliwości. Dzięki temu unikniesz znużenia uczestników. Jeśli koniecznie musisz mówić przez kilkadziesiąt minut, pamiętaj o intonacji. Jeśli będziesz mówić głosem jednostajnym, większość kursantów zaśnie lub odpłynie myślami daleko poza salę. Dobrze jest też w wykład wpleść co jakiś czas (ok. 10-15 min) żart lub pytanie do sali (nawet jeśli odpowiedź na nie jest prosta i oczywista).

Nieodzownym elementem każdego szkolenia jest ewaluacja. Nie chodzi tu tyle o sprawdzenie wiedzy i umiejętności zdobytych przez jego uczestników, co uzyskanie informacji zwrotnej dotyczącej materiału i sposobu jego prezentacji przez ciebie. Dzięki temu będziesz mógł/mogła nieustannie doskonalić swoje szkolenie i uzyskiwać coraz większe zadowolenie kursantów.

Share this Story
 • Szkolenie pracowników
  Porady ogólne

  Jak dobrze przygotować szkolenie?

  Osoby przygotowujące szkolenia dla pracowników, szczególnie jeśli nie mają większego doświadczenia w temacie, często popełniają proste błędy, które zupełnie rujnują cały ...
 • Badanie efektywności szkoleń
  Baza wiedzy Branża HR

  Problemy z pomiarem efektywności szkoleń

  Rozwój kadr jest procesem znacznie bardziej złożonym niż np. księgowość, ponieważ dotyczy dynamicznych zachowań ludzkich. Identyfikacja korzyści wynikających z rozwoju kadr ...
Load More Related Articles
Load More By Michał Kaleta
Load More In Porady ogólne

Check Also

Indywidualizacja rozwoju zawodowego kluczem do sukcesu działu HR

Jednym z najważniejszych czynników motywujących pracownika jest stworzenie ...