Branża HR, Porady ogólne

Pracodawca powinien być czasem psychologiem

psychometriaPlanowanie ścieżki rozwoju powinno uwzględniać nie tyko potrzeby pracodawcy i firmy, ale również musi odpowiadać wymaganiom podwładnego. Pod tym względem powinna panować harmonia: pracownik musi czuć, że podnosi swoją wartość i wiedzę, a kadra, że zdobywa umiejętności potrzebne mu do wykonywania codziennych obowiązków.

Dobrze dopasowane szkolenie to właściwie wydane pieniądze i inwestycja, która przyniesie korzyści. Aby jednak tego dokonać, należy rozpoznać potrzeby pojedynczych pracowników oraz ich bieżącą sytuacje, stan wiedzy i kompetencji, lecz również cechy charakteru.

Zanim pracodawca oddeleguje członków zespołu na szkolenia powinien zastanowić się, czy spadek ich produkcyjności nie wynika z faktu braku motywacji lub wypalenia zawodowego spowodowanego natłokiem pracy, rutyną bądź niedopasowaniem do stanowiska. Nie zawsze okazuje się, że za niską efektywność pracy dopowiada brak konkretnych umiejętności.

W jaki sposób można stworzyć profil naszego pracownika? Specjaliści z działu personalnego lub wynajęte firmy konsultingowe mogą sporządzać tzw. testy psychometryczne. Analiza psychometryczna pozwala ocenić, jakie są czynniki motywujące daną osobę i tempo pracy, jaką ma osobowość itd. Zastosowanie psychometrii przydaje się podczas planowania rozwoju pracowników.

Sama organizacja szkoleń nie stanowi jeszcze klucza do zwiększania kompetencji i konkurencyjności firmy. Muszą to być zajęcia, które odpowiedzą na autentyczne potrzeby pracowników.

Share this Story
  • psychometria
    Branża HR Porady ogólne

    Pracodawca powinien być czasem psychologiem

    Planowanie ścieżki rozwoju powinno uwzględniać nie tyko potrzeby pracodawcy i firmy, ale również musi odpowiadać wymaganiom podwładnego. Pod tym względem powinna ...
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Branża HR

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...