Branża HR, Porady ogólne

Studium przypadku jako metoda szkoleniowa

case study

Studium przypadku w szkoleniu i rekrutacji.

Teoria jest bardzo ważna, ponieważ daje wiedzę i narzędzia, które pozwalają przygotować się do pewnych działań, ale to dopiero praktyka weryfikuje zdobyte umiejętności. Nic tak nie uczy, jak konkretny przykład. Dlatego większość szkoleń ma w programie tzw. case study.

Case study to po prostu studium przypadku, czyli analiza konkretnej sytuacji, która wydarzyła się lub mogła wydarzyć w rzeczywistości. Ta metoda ma podobne zalety i zastosowanie, co np. symulatory lotu dla pilotów. Podczas case study można popełniać błędy, ale najważniejsze by wyciągać wnioski ze swoich i cudzych pomyłek.

Co poszło nie tak?

Case study jako metoda szkoleniowa ma wiele zalet. Pozwala w praktyce zastosować zdobyta wiedzę i umiejętności, dlatego należy ją stosować pod koniec kursu lub na zakończenie danego etapu szkolenia. W ten sposób uczestnicy utrwalą swoją wiedzę. Kolejny plus to zaangażowanie i aktywność kursantów, którzy muszą dokonać analizy danego problemu, podjąć decyzje i postarać się go wyeliminować. Dużą rolę odgrywa trener. Szkoleniowiec powinien moderować dyskusją i projektować na bieżącą skutki decyzji kursantów. Liczy się więc jego kreatywność i znajomość realiów. Najwięcej korzyści dla uczestników zajęć ma poznanie przypadków, które dotyczyły firmy lub branży, w której się obracają. Do case study może posłużyć autentyczne wydarzenie lub fikcyjna sytuacja. Najważniejsze, żeby były to przypadki, w których kursanci będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności bądź wykazać się poznanymi narzędziami.

Nie tylko na szkoleniu

Studium przypadku to sprawdzona metoda szkoleniowa, ale na popularności zyskuje także inne zastosowanie. Pracodawcy oraz specjaliści ds. HR zdają sobie sprawę, że to także doskonały sposób na weryfikację umiejętności kandydatów do pracy. Dlatego też zamiast dziwnych pytań rekrutacyjnych lub testów na inteligencję, które mają sprawdzić poziom kreatywności, pomysłowości itp. cech potencjalnego pracownika, stosuje się właśnie studium przypadku. Podczas sesji Assessment Centre lub Development Centre firmy konsultingowe mogą stosować nawet konkretne i niekiedy skomplikowane problemy, z którymi mieli do czynienia zatrudnieni pracownicy. Nie zawsze chodzi o to, by kandydat znalazł idealne rozwiązanie, ale o to, by sprawdzić, jak podchodzi do problemu, gdzie szuka skutecznych rozwiązań, z jakich narzędzi korzysta etc.

Case study to bardzo skuteczna i pomocna metoda, która pozwala ugruntować wiedzę podczas szkoleń bądź zweryfikować umiejętności w trakcie rekrutacji.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Jan Dębicki
Load More In Branża HR

Check Also

Szkolenie coachingowe usprawni pracę działu HR!

Coaching to forma szkolenia, dzięki której Twoi pracownicy ...