Branża HR, Szkolenia dla wszystkich

Dlaczego e-learning się opłaca

e-learningSzkolenia w formie online cieszą się dużą popularnością. Powstaje coraz więcej firm, które zakładają platformy udostępniające szkolenia z przeróżnych dziedzin życia. Dzielenie się wiedzą za pomocą sieci staje się modne.

Właściciele firm chętnie wysyłają swoich pracowników na szkolenia w formie e-learningu, gdyż jest to wygodne i tanie – nie trzeba wynajmować specjalnej sali lub opłacać kosztów podróży pracownika. Niższe koszty szkoleń online niż tradycyjnych wykładów najczęściej przemawiają do przedsiębiorców. Zajęcia mogą odbywać się w dowolnej chwili, bez konieczności umawiania i niekoniecznie w godzinach pracy. Za korzystaniem z wirtualnych szkoleń przemawia także bogaty asortyment firm szkoleniowych i platform edukacyjnych: od szkoleń biznesowych i z sektora HR poprzez informatyczne, językowe, lifestylowe, aż po hobbystyczne (dotyczące np. warzenia piwa). Szkolenia w postaci e-learningu często są atrakcyjniejsze od zwykłych kursów ze względu na interaktywną formę przekazywania wiedzy, kolorowe interfejsy, animacje, zadania itp. pomoce naukowe.

Wymagają jednak pewnej samokontroli. Pracownik musi zaplanować sobie, kiedy chce odbyć szkolenie na komputerze. W przypadku tradycyjnych zajęć nie miał takiego wyboru, ale za to było pewne, że takie szkolenie odbędzie. Kolejną wadą jest brak kontaktu z nauczycielem, który jest dla pewnych osób bardzo istotny w procesie nauczania. Te minusy zostały również uwzględnione w ofercie firm szkoleniowych. Niektóre kursy zostały tak opracowane, że każda kolejna część otwiera się przed uczestnikiem dopiero po zakończeniu poprzedniej, a cały program zajęć jest rozpisany w czasie. Pracownik, który rozpocznie zajęcia, musi wykonać poszczególne zadania w określonym czasie. Deadline działa wówczas motywująco. Brak realnej osoby, prowadzącej zajęcia, zastąpiono poprzez udostępnianie forum i czatów, na których można zadać pytanie trenerom, a także innym kursantom.

Szkolenia w organizacji pełnią podwójną rolę. Po pierwsze stanowią sposób zwiększania kompetencji zawodowych, który jest niezbędny do rozwoju samej firmy. Po drugie pełnią również funkcję motywacyjną, jako pozapłacowy dodatek do wynagrodzenia. Ilość oddelegowanych pracowników na kursy świadczy o atrakcyjności przedsiębiorstwa i zwiększa jego konkurencyjność na rynku pracy. Firm oferujących szkolenia w postaci e-learningu powstaje coraz więcej, wzrasta również wartość sektora szkoleń tego typu. Dlatego też ważne jest, aby wybrać właściwą platformę, która będzie oferowała merytoryczne warsztaty, oparte na fachowej wiedzy, a do tego w dopracowanej formie wizualnej.

Nauczyciel jest tylko jednym z wielu pracowników serwisów szkoleniowych. Oprócz jego osoby ważną rolę odgrywa zespół, który przygotowuje oprawę techniczną. Wykład trzeba nagrać w dobrej jakości lub stworzyć atrakcyjną animację Flash, następnie materiał należy umieścić na serwerze, zadbać o jego promocję i dostępność. To wszystko generuje koszty, a wynagrodzenie autora jest tylko częścią składową budżetu. Dodatkowo firmy i platformy szkoleniowe muszą zmagać się z rosnącą konkurencją vlogerów i pasjonatów, którzy wrzucają nagrania na portale społecznościowe, takie jak Youtube.com czy Vimeo.com. W ten sposób zupełnie bezpłatnie dzielą się często fachową wiedzą z wąskich zakresów.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Branża HR

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...