Szkolenia dla wszystkich, Szkolenia otwarte, Szkolenia zamknięte

Szkolenia w dobrej formie. Kursy otwarte, zamknięte i wyjazdowe

szkoleniaTrudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że szkolenia pracowników są potrzebne. Dzięki nim pracownicy zdobywają wiedzę niezbędną do wykonywania swoich zadań, a także rozwijają się w szerszym zakresie.

By szkolenia były jednak skuteczne, pracodawca musi dobrać je we właściwy sposób. Istotna jest nie tylko ich tematyka, lecz również forma. Firmy szkoleniowe oferują obecnie 3 rodzaje kursów – otwarte, zamknięte oraz wyjazdowe.

Szkolenia otwarte

Szkolenia otwarte cieszą się wśród pracowników dużą popularnością. Ich ideą jest możliwość zgromadzenia w jednym miejscu osób z różnych firm i środowisk. Dzięki temu “wymieszaniu”, łatwiej można dzielić się spostrzeżeniami, przemyśleniami czy też nowymi pomysłami. Ze szkoleń otwartych, pracownicy wychodzą zazwyczaj ze świeżymi umysłami i głowami pełnymi nowych idei. A nawet jeśli tak nie jest, to przynajmniej mogli oni zobaczyć, z czym zmagają się inne firmy, co pozwala umieścić ich własne problemy w szerszym kontekście. Zapewne często okazuje się, że pozostałe przedsiębiorstwa muszą radzić sobie z podobnymi wyzwaniami, a nasza firma wcale nie jest pod tym względem gorsza.

Szkolenia zamknięte

Równie atrakcyjną formą rozwoju pracowników są szkolenia zamknięte. Zazwyczaj odbywają się one na terenie firmy, co przynosi pracodawcy spore oszczędności. Taka forma szkoleń umożliwia dokładniejsze dopasowanie tematyki do potrzeb pracowników, a przedsiębiorca może nawet wybrać trenera prowadzącego kurs. Dostosowanie szkoleń zamkniętych do potrzeb konkretnej firmy ma jednak drugą stronę medalu – pracownicy nie zawsze chcą dzielić się ze sobą swoimi przemyśleniami. Co będzie, gdy kolega z biurka obok skrytykuje czyjś pomysł lub uzna czyjeś problemy za dziwaczne? Istnieje szansa, że źle wpłynie to na późniejszą współpracę – a przynajmniej tak sądzi wielu pracowników. Szkolenia zamknięte mają jeszcze jedną słabą stronę. Skoro odbywają się one w miejscu pracy, uczestnicy de facto spędzają kolejny dzień w biurze. Raczej trudno oczekiwać, że pozytywnie wpłynie to na ich motywację i pomoże rozładować napięcie.

Szkolenia wyjazdowe

Jeśli mowa już o motywacji, to najbardziej lubianym przez pracowników rodzajem kursów, są szkolenia wyjazdowe. Zazwyczaj odbywają się one w miejscach atrakcyjnych turystycznie, np. w Sopocie. Po zakończeniu sesji szkoleniowej, pracownicy mają więc resztę dnia dla siebie. Takie szkolenia pełnią dla nich funkcję nagrody, jednocześnie dodając energii i pozwalając odpocząć. W przypadku tych szkoleń, pracodawcy obawiają się jednak wysokich kosztów. W rzeczywistości im więcej pracowników wyśle się na szkolenie, tym niższe są koszty podróży. Szkolenia wyjazdowe pozwalają także na przeszkolenie podwładnych z więcej niż jednego tematu. W przeciwieństwie bowiem do szkoleń otwartych, tutaj każdy pracownik może udać się na inną sesję szkoleniową – jeden na warsztaty dotyczące zarządzania, inny na zajęcia z logistyki, a jeszcze inny z prawa pracy. Jeśli organizuje się bowiem szkolenie wyjazdowe, to zazwyczaj odbywa się ono w kilku salach jednocześnie, dzięki czemu każdy uczestniczy w nim zgodnie ze swoimi potrzebami.

To, jakie szkolenie wybierze pracodawca, zależy od aktualnej sytuacji firmy, jej potrzeb oraz wielu innych czynników. Dobrze wyszkoleni pracownicy z pewnością przyczynią się do polepszenia pozycji firmy na rynku.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Barbara Trela
Load More In Szkolenia dla wszystkich

Check Also

Mentor znaczy mądry

Ktoś niezwykle mądry powiedział kiedyś, iż stanie w ...